Grundtvig

LLP logo-medium-web (1) Archimedes_peamine-punane

Grundtvig on täiskasvanuhariduse valdkonna arendamiseks loodud Euroopa programm. Valdkonna edendamisega saavad eelkõige tegeleda selles vallas aktiivsed kodanikud ja organisatsioonid. Nii on ka Grundtvigi programmi õpikoostööprojektides osalemine mõeldud vaid nendele asutustele ja organisatsioonidele, kes on täiskasvanuhariduse valdkonnaga kõige otsesemalt seotud.

Rohkem Grundtvigi programmist – www2.archimedes.ee/hkk/

SA Eesti Agrenska Fond osaleb partnerina projektis “The history for me and for you”. Projekti koordineerib Läti Erivajadustega Inimeste Organisatsioon SUSTENTO – www.sustento.lv/

Teised projektipartnerid on:

1. The BumbleBee Alliance CIC, Ühendkuningriigid – www.bumblebeealliance.com/
2. Juvenile Justice International CIC, Ühendkuningriigid – www.juvenilejusticeinternational.org/
3. Consulmarc Sviluppo s.r.l, Itaalia – www.consulmarc.it/
4. LIETUVOS NEĮGALIŲJŲ FORUMAS Leedu Puuetega Inimeste Foorum, Leedu – www.lnf.lt/index.php
5. Pixel Service & Consulting Srl, Itaalia – www.pixelsc.it/
6. Federatia ONPHR (Organizatia Nationala a Persoanelor cu Handicap din Romania), Rumeenia – www.onphr.ro/

Projekti eesmärgiks on leida lahendusi ja kaardistada need liikumis- ja ligipääsuraskustega inimestele (puudega inimesed, eakad, noored lastega pered) turismivaldkonna vaatamisväärsuste, arhitektuurimälestiste külastamiseks.

Projekti jooksul on kavas külastada partnerlusega liitunud organisatsioone, et tutvuda kultuuriväärtuslike objektide ligipääsetavuse lahendustega ning vahetad kogemusi. Projekti tulemusena paraneb kultuuriväärtuslike objektide omanike ja haldajate arusaam ligipääsetavuse ja disain kõigile olemusest ning vajadusest liikuda selles suunas, et ligipääs erinevatele elanikerühmadele oleks tagatud.

Projekti käigus toimuvate kohtumiste raames leitakse lahendused, kuidas paremini selgitada sihtgrupile kultuuriväärtuste ligipääsetavuse vajalikkust, valmivad marsruudid, kus kas juba või tulevikus on põhjust liikumistakistusega inimestel kultuuriväärtusi külastada.

Projekti sihtgrupiks on liikumistakistusega inimesed (ligipääsetavate kultuuriväärtuste otsesed külastajad).

Avalike kultuuriväärtuste (turismiobjektide, avalike hoonete, koolide jne.) haldajad kes on huvitatud oma objektide ligipääsetavuse parandamisest ning ligipääsetavate turismi ja külastusmarsruutide väljatöötamisest.

* “The history for me and for you” projekti esimene kohtumine toimus Lätis 10.-11. augustil 2012. Projektis osalejaid võttis vastu SUSTENTO. Esimesel päeval toimus SUSTENTO kontoris partnerorganisatsioonidega tutvumine ning väljasõit Rundale lossi, kus uuriti ajaloolise hoone ligipääsu võimalusi ratastooliga liiklejatele. Teisel päeval tegi Gunta Anca projekti sissejuhatava loengu, kus tutvustati projekti nõudeid, väljundeid ja eesmärke. Paika pandi orienteeruvad visiidid teiste partnerite juurde. Külastati Läti Väliskunsti Muuseumi, mis on rajatud aasta tagasi vansse börsihoonesse.

Esimese kohtumise fotosid vaata siit – https://picasaweb.google.com/110750228203757085270/LatiGruntvig_2012

* 10.-11. detsembril 2012 toimus Grundtvigi projekti teine kohtumine partneritega Inglismaal Doveris. Kohtumise võõrustajateks olid Juvenile Justice International ja The BumbleBee Alliance. Kohtumise esimesel päeval pandi paika kriteeriumid, mille järgi külastatavad hooned projekti valitakse ning anti ülevaade eelmisest kohtumisest. Külastati Farthingloe Farmi, Canterbury katedraali ning Broome Parki mõisahoonet. Kohtumise teisel päeval arutati järgmiste kohtumiste kuupäevi ning iga partnerorganisatsioon sai järgmiseks kohtumiseks ülesande anda ülevaade, kuidas on seaduses välja toodud liikumistakistustega inimestele hoonete ligipääsetavaks tegemine. Päeva lõpetas külastus Doveri kindlusesse.

Teise kohtumise fotosid vaata siit – picasaweb.google.com/110750228203757085270/Dover1012122012

* Kolmas kohtumine toimus 4.-5. märtsil 2013 Triestes Itaalias. Kohtumise põhiliseks eesmärgiks oli anda ülevaade erinevate partnerriiikide ligipääsetavust reguleerivatest seadusaktidest. Kohtumine sai erinevat tähelepanu kohalikus meedias ning korraldati pressikonverents puuetega inimeste ligipääsetavuse teemale tähelepanu tõmbamiseks ja Grundtvigi õpikoostöö projekti teavitamiseks. Külastati Revoltella muuseumi, Miramare kindlust, Kommertshoonet ja Raekoda, kus toimus pressikonverents.

Kolmanda kohtumise fotod – picasaweb.google.com/110750228203757085270/Grundtvig45Marts2013Itaalia

* 10.-11. juunil 2013 toimus projekti neljas kohtumine Ashfordis Inglismaal. Kuna Triestes ei jõudnud kõikide maade partnerid oma presentatsiooni ajapuuduse tõttu esitada, siis jätkusid esitlused. Kohal oli arhitekt Itaaliast, kes tegeleb ehitusplaanide kooskõlla viimisega arvestades ligipääsetavuse reegleid ja määrusi. Külastati ühte partnerasutust – Juvenile Justice International CIC. Külastused jätkusid Leedsi kindlusesse, Broome´i parki ja mõisasse. Läti partnerid andsid ülevaate saabuva aruandluse tähtaja kohta ning kriteeriumite kohta, mida peame esitama. Workshopis lepiti kokku teema Eesti külastuse ajaks.

Mõned pildid Ashfordi kohtumisest – picasaweb.google.com/110750228203757085270/GrundtvigiKohtumineAshfordis1011062013

* 16.-17. septembril toimus järjekordne Grundtvigi projektipartnerite kohtumine. Sel korral Eestis Tartus.Tartus toimunud workshopi peateemaks oli ligipääsetavuse informatsiooni olemasolu ja kättesaadavus. Külastasime koos projektipartneritega Agrenska Fondi hallatavat Tammistu mõisa, mille oleme muutnud tänu kaldteedele, eriprojektiga liftile, invatualettidele liikumispuudega inimestele ligipääsetavaks. Külastasime ka Alatskivi lossi, tegime tiiru Nina külas ning õhtust sõime ajaloolises Püssirohu Keldris. Teise päeva külastuse hulka kuulusid Tartu Ülikooli Botaanikaaed, kus oli äsja avatud lift palmimajas. Teine külastuskoht oli Tartu Ülikooli Ajaloomuuseum Toomemäel, kus samuti oli suve lõpus avatud restaureeritud lift. Leedus toimuva workshopi teema on elektrooniline infoleht ning iga partner valmistab ette oma osa, mida võiks infolehte lisada.

Mõned pildid Tartus toimunud kohtumisest – picasaweb.google.com/110750228203757085270/GrundtvigTartuSept2013

* 28.-29. novembril toimus projektikohtumine Leedus Vilniuses. Partnerid kohtusid Leedu Puuetega Inimeste Foorumi kontoris, et arutada ühiselt elektroonse infolehe viimaseid uudiseid ning teha vajadusel parandusi. Külastati Leedu Panga ja Raha muuseumi, Medininkai lossi, mis on äsja osaliselt taastatud. Teisel päeval külastati väga ligipääsetavat ning puuetega inimestele mõeldes restaureeritud Leedu Suurvürsti lossi Vilniuses.

Pilte Vilniuses toimunud kohtumiselt – picasaweb.google.com/110750228203757085270/Vilnius2013

* 17.-18. märtsil toimus kohtumine Rumeenias Bukarestis. Workshopil arutati viimaseid parandusi elektroonsel infolehel ning Daiga Veinberga SUSTENTOst tegi ettekande heade ja uuenduslike ligipääsetavuse näidete kohta, mida oleme näinud kogu projekti käigus külastades erinevaid partnereid. Külastasime hiiglaslikku parlamendihoonet, mis ei olnud küll väga ligipääsetav, kuid sellegipoolest massiivne ning oluline hoone, mis peaks vägagi mõtlema, kuidas pääsevad puuetega inimesed parlamendihoonele ligi. Lisaks külastasime veel kunstimuuseumi, mis oli ligipääsetavuse mõttes vägagi eeskujulik ning läbimõeldud. Teisele päevale jäi Rumeenia Vabaõhumuuseumi külastamine. Arutasime, kui ligipääsetav on vabaõhus olev muuseum ning mida võiks arvestada ligipääsuteede kujundamisel.

Mõned fotod Bucharesti kohtumisest – https://picasaweb.google.com/110750228203757085270/Bucharest_meeting

*16.-17. juunil 2014 toimus viimane kohtumine Itaalias Trevisos. Projektipartnerid kohtusid viimaseks projekti pressikonverentsiks Treviso raekojas, et anda laiemale avalikkusele ülevaade projektist ning selle tulemustest. Väike klipp jõudis ka kohalikesse uudistesse ning ajaleheartikli kaudu kajastati projekti kohalikus ajalehes. Külastati L. Bailo muuseumi, mis on hea näide kohandamisest ja ligipääsetavamaks muutmisest liftide, rampide ja platformide abil. Lisaks toimus külastus linnateatrisse. Teise päeva kohtumine toimus selleks, et arutada läbi kõik olulised asjaolud, mis puudutavad lõpparuande ja projekti tulemuste koostamist, esitamist, levitamist.

Mõned pildid – https://picasaweb.google.com/110750228203757085270/Treviso_final

Meeting agenda_Ashford

Meeting agenda_Bucharest

Meeting agenda_Dover

Meeting agenda_Riga

Meeting agenda_Tartu

Meeting agenda_Treviso

Meeting agenda_Trieste

Meeting agenda_Vilnius

Projekti lõpptulemustest saab lugeda aga European Shared Treasure lehelt. Otselink siit – Grundtvigi projekti tulemused , kuid mõned tulemused ka meie kodulehel:

*Valmisid kriteeriumid, kuidas hinnata puuetega inimeste ligipääsetavust ajaloolise väärtusega hoonetele;

*Kaardistatud said Eestis Tartumaal külastatud ajaloolise väärtusega hoonete ligipääsetavuse aspektid ning antud tagasisidet objekti haldajatele, mida muuta, et objekt oleks veelgi ligipääsetavam puudega inimestele;

*Kaasatud said mitmed puudega inimesed meie võrgustikust, et oleks võimalik päriselt testida ajalooliste kultuuriväärtuste ligipääsetavust;

*Juurutatud sai universal design ja barjääridevaba keskkonna loomise põhimõtteid;

*Kõikidel projektikohtumistel avardati teadmisi ning õpiti partnerite kogemustest ja näidetest;

*Kriitilise pilguga sai üle vaadatud lehekülg http://liikumisvabadus.invainfo.ee/ – hea platform olemas, et luua väga hea ligipääsetavust kajastav andmebaas.

Elektrooniline infoleht inglise keeles – Digital leaflet – The history for you and for me -LLP-2014 (1)

Lihtsustatud variant (Easy to read version) – Digital leaflet ETR – The history for you and for me -LLP-2014