SENSationalSTEM
Interreg projekt SENSationalSTEM
Projekti nimi: Piiriüleste õpilasfirmade arendamine fookusega erivajadusega õppija võimekusel teaduse, tehnoloogia, inseneriteaduse ja matemaatika valdkonnas SENSationalSTEM
Projekti rahastaja: Euroopa Liidu Interreg Kesk-Läänemere programm
Projekti eelarve: 39425 eurot, millest 85% rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond (Interreg programm)
Projektiperiood: 01.04.2020 – 30.09.2022
Projekti eesmärk: Aidata andekatel erivajadustega noortel leida oma koht ühiskonnas, alustada ettevõtlusega ning koostööd partnerriikide noortega leida oma võimetele vastav ning oskusi toetav tegevus.
Juhtpartner: Eesti Puuetega Inimeste Koda
Partnerid
Eesti: SA Eesti Agrenska Fond
Läti: SUSTENTO Läti puuetega inimeste katusorganisatsioon
Soome: Haaga-Helia rakenduskõrgkool Helsingis
Peamised tegevused: Leida osalevatest riikidest erivajadusega õppijaid, kes soovivad ning on võimelised arendama välja oskusi tehnoloogia (nt. IT), matemaatika, inseneriteaduse jne. valdkonnas (STEM õpe) eesmärgiga asutada piiriülesed õpilasfirmad ning asuda teenust või toodet pakkuma. Kokku osaleks projektis kolme riigi peale 80 noort. Tekiks 5 õpilasfirmat ning viiakse läbi ka 7 ettevõtlus-simulatsiooni (katsetatakse, kuidas oleks mõne spetsiifilise toote või teenuse osutamine võimalik). Projektiga liituvad väga noored erivajadusega õppijad – olles liitudes mitte vanemad kui 18 aastat.
Õpetatakse välja 20 õpetajat, kes oskaks erivajadusega õppijale anda edukalt tehnilisi aineid. Leitakse 20 mentorit, kes aitavad äriplaane koostada, leida turge, arendada ettevõtet, seda registreerida, arendada ning tegevusvaldkonda tugevdada.
Projekti tulemused
Eesti Agrenska aitas kaasa, et leida projekti osalejaid ning pakkuda toimumiskohta projekti eri üritustele. Palju tegevusi tuli pandeemia tõttu ümber mängida, kuid ikkagi projekti teise poolde kavandatud kontaktüritused said toimuda enam-vähem plaanitud kujul.
Kokku osales projektis kolme riigi peale 84 noort. Töötati välja 13 äri-ideed, millest 10 eri ideed leidis äramarkimist, kümnes kategoorias, milleks olid
Parim tiimitöö: REHOME
Rõõm õppimisdest & parim STEM idee: KENGA
Kõige innovaatilisem: BE FOOD & PLAIN SPOKEN
Kõige loomingulisem: OCTOARTS
Parim logo: OWL’S NEST
Parim liftikõne ja kirjalik esitlus: HEALTHIER
Kõige keskkonnasõbralikum idee: SAFE-FASH (ECO-LIIKUNTA)
Kõige suurema sotsiaalse vastutusega idee: OWL’S NEST
Kõige aktiivsem osaleja: KARM DISAIN
Peaauhind: KENGA
Parim idee ja teostus oli õpilaste tiimil KENGA, kelle idee matemaatika õpetamise toetamise äpp leidis kõige rohkem äramärkimist eelnimetatud kategooriates.
Valmis juhendmaterjal, abistamaks kõiki, kes soovivad töötada hariduslike erivajadustega õpilastega ettevõtluse valdkonnas. Materjal on inglise keeles ning leitav siit –
Projekt täitis oma eesmärgi ning SA Eesti Agrenska Fond ning Tammistu keskus sai panustada piiriülese koostöö toetamisse, võimaldades kolmel korral projekti üritustel toimuda meie keskuses.
Partnerlus oli pädev ning koostöö andis uut jõudu järgmiste piiriüleste algatuste ellukutsumiseks.