Võitle võimekuse nimel! / VÜF 2013
SA Eesti Agrenska Fondi projekti “Võitle võimekuse nimel” rahastab EMP toetuste Vabaühenduste Fond Avatud Eesti Fondi vahendusel.
PROJEKTI ÜLDINFO
Projekt toob kokku organisatsioonid, kes on valmis panustama ja juba panustavad erivajadustega noorte tööhõive korraldamisse – et vältida noore tegevuseta kojujäämist. Tegevuste tulemusena kasvavad oluliselt kodanikuühiskonna organisatsioonide oskused ja julgus alustada ning elukalt läbi viia läbirääkimised erinevate osapooltega – tööharjutuskeskuste rajamiseks kogu Eestis.
Projekt kaardistab seadusandluse, töötab välja tööharjutuskeskuste rajamise juhtnöörid ja infopaketi, piloteerib uusi teenuseid, mida loodavates tööharjutuskeskustes võiks edaspidi rakendada, loob võimalused edaspidiseks info kogumiseks ja vahendamiseks.
Tihedas koostöös Norra partneri ja Eesti partneritega tuuakse valdkonna arendusse juurde 12 uut organisatsiooni/seltsingut ning eestkostesuutlikkuse arendamise läbi kutsutakse ellu 3-4 uut tööharjutuskeskuse arendamise algatust.
Projektis osalevad partnerid:
ASVO Nøtterøy – www.asvo.no/public.aspx
MTÜ Iseseisev Elu – www.iseseisev-elu.ee/
Põlvamaa Puuetega Inimeste Koda – polvakoda.ee/polvakoda/
Tartumaa Omavaltisuste Liit – www.tartumaa.ee/
Kammeri Kool – www.kammerikool.ee/
Vabaühenduste Fondi ja EMP toetuste kohta rohkem infot siit – www.oef.org.ee/programmid/norra.html
NORRA PARTNERI ROLL
Partneril on alates 1994.a. kogemus tööharjutuse osutamisest, töövõime hindamisest ning kogukondadele info jagamisest töötamise vajadusest ning võimalustest erivajadustega noortele ja täiskasvanutele.
ASVO-l on Euroopa sotsiaalteenuste osutamise kvaliteetmärk EQUASS.
ASVO on olnud partneriks varasemate tegevuste juures, s.h. VÜF 2009-2010 elluviidud projektis „Õigus tööle. Põhiõigus demokraatlikus riigis“.
Käesolev koostöö ongi edasiarendus toonasele koostööle, mis andis ülevaate Eesti ühiskonnas toimivatest protsessidest ning võimaldab partneril nüüd paremini panustada tulemuslikku suutlikkuse tõstmisse selles valdkonnas.
Oktoobris kohtusid projektijuht ja projekit allkirjaõiguslik esindaja ASVO esindajatega, samuti külastas ASVO rühm taotlejat ja partnerit 2012.a. augustis Eestis. Ettevalmistamine on olnud põhjalik, just ideed nagu juhtnööride koostamine, seadusandluse kaaristamine on teemad, kus ASVO ettevalmistamise ja sekkumisloogika kujunduse eesmärkidel on palju panustanud.
Partner vastutab ühiste tööharjutusperioodide ja Norras toimuva seminari läbiviimise eest. Samuti lähetab partner kaheks perioodiks projekti jooksul Eestisse spetsialisti, kes aitab projekti partnerlusel eestkostevõime tõstmiseks välja töötada tööharjutuse edendamise lahendusi.
TEGEVUSED
Aprills-mais kaasasime projekti 14 erivajadusega noort täiskasvanut. Tutvustasime projekti eesmärke ning tegevusi. Toimus erivajadusega noorte hindamine ning individuaalsete vestluste kaudu toimus igaühe oskuste, tugevuste ja võimete hindamine. Toimusid tegevused mõisapargis ning tekstiilitoas.
15. märtsil 2013 osalesime Rahandusministeeriumi korraldatud seminaril Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra toetused 2009-2014 Koostöövõimalused Norra, Islandi ja Eesti vahel kohalikul tasandil. Osalesime KOV-ide ja vabaühenduste koostöövõimaluste paralleel paneelis ning tutvustasime oma projekti „Võitle võimekuse nimel!“. Saime projektile head vastukaja ning mitmeid kontakte koostööperspektiiviga.
14. aprillil 2013 toimus esimene teavitusüritus ning esimene suurem kohtumine KOVde esindajatega (osalesid Heli Piho, projektijuhi abi, Krislin Padjus, projektijuht, ja klient Lauri Kalberg – viimane esitas H. Piho kui enda juhendaja abil oma eduloo) arutelu Värskas Võrumaa Omavalitsuste Liidu ja nende võrgustiku liikmetele (puuetega noorte pered ja sotsiaaltöötajad omavalitsustest, samuti Võru Maavalitsuse sotsiaaltöö ja hariduse peaspetsialisti osavõtul) suunatud seminaril. Seminarist võttis osa 21 inimest.
15. mail 2013 toimus teavitusüritus-arutelu Tartu Ülikooli Pärnu Kolledzi sotsiaaltöö üliõpilastele ja nende juhendajatele. Arutelul osales 15 inimest.
Projekti avaseminar toimus 60 osavõtjaga, 4. juunil 2013 Tammistu mõisas. Kohal olid olulised partnerid Tartumaa Omavalitsuste Liidust, MTÜ-st Iseseisev Elu, Kammeri Koolist, Põlva Puuetega Inimeste Kojast ning mitmest omavalitsusest, maavalitsusest ja puuetega inimestega tegelevatest keskustest ja koolidest ning puudega täiskasvanud ise. Avaseminaril osalesid projektipartnerid (4 inimest (Ingunn Rogstad, Ole Børre Albrektsen, Fredrik Bomann, Morten Grennes) Norrast ASVO Nøtterøyst. Oluliseks võiks pidada Norra partnerite ja Eesti osalejate vahelist arutelu kahes töötoas (Koolist-tööle – millised võimalused on täna, milliseid võimalusi vajame? ; Uute toodete ja teenuste arendamine koos partneritega). Töötubades tõid Norra partnerid praktilisi näiteid, kuidas pääsevad noored erivajadusega täiskasvanud tööle ning toimus arutelu, milliseid uusi tooteid ja teenuseid võiksime vajada puuetega inimeste töötamise toetamiseks ja nende tööturul püsimiseks. Avaseminari eesmärgiks oli anda edasi Norra partneri kogemusi ning ärgitada erinevaid ühiskonna osapooli aktiivselt panustama, et noored haridustee just lõpetanud inimesed leiaksid kohe rakendust.
Projekti avaseminari pilte vaata siit – picasaweb.google.com/110750228203757085270/ProjektiAvaseminar4062013
13. juunil 2013 toimus aruandeperioodi järjekordne teavitusüritus, milles osalesid Võrumaa Omavalitsuste Liidu spetsialistid, Võru Maavalitsuse sotsiaaltöö spetsialist, MTÜ Meiela spetsialistid, kes on algatanud oma tegutsemiskohas tööharjutuskeskuse rajamist ning puudega noored täiskasvanud. Arutelust võttis osa kuus spetsialisti ning kaks erivajadusega noort täiskasvanut. Toimus projekti tutvustav ettekanne ning arutelu erinevate puuetega inimesi tööellu suunavate teenuste üle. Arutelust sündis mõte külastada projekti käigus mitmeid Võrumaa omavalitsusi, levitades projekti algatusi ning kaardistada koos omastehoolduse ja erihoolekandeteenustega ning puuetega noorte tööturumeetmetega seotud seadusandlust, mis hetkel on Eesti sotsiaalsüsteemis väga aktuaalne teema, samuti tutvuda sealsete puudega inimeste tööhõivega tegelevate asutustega.
20. juulil toimus Viljandis Sammuli puhkemaja ruumides kohtumine Eesti partneritega, võrgustikuliikmetega, spetsialistidega ja peredega vahetamaks informatsiooni ja kogemusi, milliseid töötamist toetavaid teenuseid oleks noortele erivajadusega täiskasvanutele vaja. Kohtumisel kaardistati seadusandluse kitsaskohti ning toimus perede individuaalne nõustamine spetsialistide poolt. Seadusandluse kaardistamisega seotud kohtumisi nii Tammistu tööharjutuskeskuses kui ka väljasõitudena Tartumaa Tartu valla, Puhja ja Tähtvere omavalitsustesse.
Alates juuli algusest toimus Norra partneri poolse tööhõive spetsialisti 3-nädalane külaskäik augustikuise ühise Norra-Eesti tööharjutuse ettevalmistamiseks (26.-30. august). Samas toimusid kohtumised Iseseisva Eluga, et kaardistada erivajadusega noorte täiskasvanute tööalane seadusandlus. Augustikuu viimasel nädalal osales teisel piiriülesel arutelul ka Eesti Agrenska Fondi Rootsipoolse asutajaliikme, Göteborgi Ågrenska Keskuse esindaja Anders Olauson, edastades ja üldistades toetatud töötamise kogemust omapoolsete hinnangutega ja praktiliste näidetega. Tegevuses osales Eesti Agrenska Fond, Iseseisev Elu ning Norra partner.
26.-30. augustil osalesid Norra partnerid ning nendega kaasas olevad erivajadusega töötajad Eesti-Norra ühisel nädalasel tööharjutusperioodil, mis viidi läbi Tammistus ja MTÜ-s Iseseisev Elu. Nädala jooksul tehti koos Tammistu tööharjutuskeskuses käivate noorte täiskasvanutega ühiselt töid. Tammistu tegevusjuhendajatele tutvustati Norra lähenemist erivajadusega kolleegile kui võrdsele töötajale. Lisaks toimus Eesti-Norra ühise seminari ettevalmistamine, toimus arutelu seminaril käsitletavate teemade ja külastatavate puuetega inimeste töökeskuste näidete üle.
Pilte ühisest tööharjutusest vaata siit picasaweb.google.com/110750228203757085270/ASVOKulasAgrenskal
Augustis ja septembris toimusid tihedad arutelud ja ettevalmistused Eesti Töötukassa Tartumaa osakonna esindajatega intellektipuudega noorte täiskasvanute tööharjutuste jt tööturule pääsemiseks ettevalmistavate meetmete ja teenuste järjepidevaks korraldamiseks Tammistu tööharjutuskeskuses jm Eestis algatatavates tööharjutusüksustes lähitulevikus. Tööharjutuse läbiviimine Tammistus on oluline osa meie projekti eesmärgist, kuna soovime projekti kaudu kaasata puudega noori täiskasvanuid, kes istuvad tegevuseta kodus, pakkudes neile mõtestatud töötegevusi Tammistus ning, olenevalt võimetest, edaspidi ka avatud tööturul iseseisvalt v tugiisiku toel.
Juulis-augustis toimusid Tammistus teavitus- ja arutelukohtumised Tartu Kroonuaia Kooli, Tartu Emajõe Kooli ja Tartu Maarja Kooli esindajatega ning samuti Tartu maakonna sotsiaaltöötajatega, et arutada noorte töökeskustesse rakendamist.
13. septembril 2013 toimus Tallinnas Sotsiaalministeeriumis sotsiaalminister Taavi Rõivase kokku kutsutud ümarlaud, kus osales Eesti Agrenska Fondi esindaja, kellel oli võimalus ühtlasi rääkida projektist „Võitle võimekuse nimel!“ ja tutvustada selle projekti olulisust sotsiaalministrile ning teistele ümarlaual osalenud sotsiaalsfääris tegutsevatele asutustele, spetsialistidele, omastehooldajatele.
Eesti projektipartnerid viibisid Norras ASVO keskuses toimunud poliitikakujundusseminaril 6.-10. november 2013. Eesti partneritest osalesid Eesti Agrenska Fond (4), MTÜ Iseseisev Elu (1), Kammeri Kool (1), Põlvamaa Puuetega Inimeste Koda (1) ja Tartumaa Omavalitsuste Liidu esindaja (1). Lisaks õnnestus meil kaasata mõttekaaslasi Ida-Virumaa Puuetega Inimeste Kojast (1) ja Tartumaa Töötukassa osakonnast (1). ASVO keskus Nøtterøys lisas kohtumisele veel omalt poolt väärtust kaasates Norra tööhõiveameti – https://www.nav.no/English ja kohaliku vallavanema, kes toetab ASVO keskuse arengut. Kokku osales seminaril koos ASVO ja temaga seotud ametiasutuste esindajatega 42 inimest ja seminariga seotud kohtumistel 8 osalejat. Projektipartneritel oli võimalik näha veel kahte erinevat asutust, mis panustavad puuetega inimeste töötamisse – Velle Utvikling http://www.velle.no/ ja Smiløkka http://www.smilokka.no/. Eesti projektipartneritel oli hea võimalus saada infot, milline on Norra seadusandlik raamistik puuetega inimeste töötamise osas, kuidas kaasavad Norra asutused puudega inimesti tööellu, kuidas toetab puudega inimesi kohalik tööhõiveamet ning mida saab erivajadusega inimeste heaks teha ära nende kohalik omavalitsus. Seega oli külastus ASVOsse informatiivne erinevatele projektis osalevatele partneritele, kes omakorda levitavad külastusel omandatud teadmisi oma töövõrgustikus.
ASVO juhataja Ingunn Røgstad andis ülevaate ASVO tegevusest ning pikaajalisest kogemusest erivajadusega noorte kaasamisest võimalikult varakult ning kohesest sekkumisest, mis omakorda välistab noorte tegevuseta ja tähelepanuta jäämise pärast õpingute lõppemist. Eestis tegeleme pigem nö tulekahju kustutamisega ning tagajärgedega ning oluline õppimiskoht ongi siinkohal kohese sekkumise olulisus, millele ka antud projekt keskendunud on.
Vaata pilte Eesti partnerite külaskäigust Norra partneri juurde – picasaweb.google.com/110750228203757085270/ASVOTripp
21. oktoobril tutvustasime oma projekti tegevusi Eesti Puuetega inimeste Koja esindajatele. Kolleegid said vaadelada intellektipuudega ja/või psüühikahäiretega noorte töösarnaseid tegevusi ja meie toetatud töötamise keskkonda. Okt 2013 toimus ka piiriülene kohtumine Eesti Agrenska Fondi Rootsi-poolsete asutajate osavõtul, eesmärgiga kaardistada ja kohandada Rootsi sotsiaalsüsteemi häid näiteid Eesti seadusandlusele mõeldes. Sept ja okt 2013 toimusid ka 3-4 inimese kaupa kohtumised partnerkeskustega, sh MTÜga Iseseisev Elu, Kaunase Koduga ja Puhja vallavalitsusega (osavõtjateks nii kliendid kui tegevusjuhendajad), eesmärgiga ühiste arengute raames puuetega noori veelgi rohkem sotsialiseerida.
26. novembril toimus meie projekti raames kohtumine Tartu Kutsehariduskeskuses, kus osalesid Tartu Kutsehariduskeskuse esindajad ning VÜF projekti kaasatud puuetega noored ning nende tegevusjuhendajad Tammistu tööharjutuskeskusest, et ühelt poolt edastada informatsiooni Kutsehariduskeskusele meie projektist ning teiselt poolt saada infot võimaluste kohta noorte hõiveks kutsehariduses, et hiljem tööturule sisenedes oleks noortel rohkem võimalusi ning ette näidata ka haridust tõendav dokument.
16. detsembril toimus sarnane kohtumine Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuses, kus VTHK töötajad ja kliendid kohtusid meie projekti kaasatud erivajadusega noortega. VTHK tutvustas oma võimalusi töötamiseks ning meie tutvustasime oma projekti ja selle eesmärki. Kavandati jätkutegevusi puuetega noorte tööhõive arendmiseks.
30. jaanuaril toimus projektitegevuste raames külaskäik MTÜ-sse Meiela ning Võru Järve Kooli. Võru Järve Koolis toimus projektipartnerite kohtumine Lõuna-Eesti piirkonna asutuste ja organisatsioonidega arutamaks ja välja selgitamaks kiiremaid meetodeid, kuidas oleks võimalik puudega noori võimalikult kiiresti ja efektiivselt töötegevustesse hõivata.
Pilte projekti kohtumisest: picasaweb.google.com/110750228203757085270/MTUMeielaJaJarveKooliKulastus30012014
31. märtsil 2014.a lõppes meie Tammistu tööharjutuskeskuses Eesti Töötukassa rahastatud tööharjutushange Tartu Kaunase Kodu erivajadusega noortele. Kümnest tööharjutusel osalenud Kaunase Kodu noorest sai avatud tööturule tööle kaks, neli noort jätkavad meie tööharjutusprogrammis, kaks noort jätkavad töötukassa avaliku töö teenusega ning mitmed noored said pakkumise osaleda töötukassa puhastusteenindaja ning abikoka kursusel. Saadud kogemus andis meile hea infosisendi Vabaühenduste Fondi projekti jaoks „Võitle võimekuse nimel“ ning tõestas, et erivajadustega inimene on temale sobivaid tingimusi luues võimeline õppima ja tulemusrikast tööd tegema. Saime kinnitust, et meie loodud tööharjutusprogramm töötab ning teoreetilisi ja praktilisi teadmisi andvad tegevused, mida viiakse läbi tööharjutuse raames, on otstarbekad ja täidavad oma eesmärki.
Lisavisiit Norrase projekti “Võitle võimekuse nimel” eesmärkide täitmiseks – uute partnerite kaasamine ja puuetega noorte töölesaamist toetava konverentsi ettevalmistamine.
Saime tuttavaks puuetega inimesi kaasava organisatsiooniga Drammenis NHF Oslofjord Vest – https://www.facebook.com/
Konverents “Kõik annavad oma panuse!”
Konverents „Kõik annavad oma panuse!“ toimus 5.-6. juunil Tammistu mõisa küün-konserdisaalis. Konverents toimus kahel päeval ning osavõtjaid oli Eestist, Norrast, Rootsist. Konverentsi teemad ja ettekanded olid sätitud vastavalt teemadele nii, et kajastatud saaksid valdkonnad, mis nii öelda peaksid moodustama omavahelise võrgustiku puudega noore ümber ehk siis asutustest ja inimestest, kes kõik annavad oma panuse erivajadusega noore tööellu astumiseks.
Konverentsi avasõnad pidi ütlema Tervise- ja tööminister Urmas Kruuse, kes koosoleku tõttu ei saanud kohale tulla, kuid saatis siiski oma tervituse. Kohal oli Tartu Maavanem Reno Laidre, kes oli esimest korda Tammistus. Talle mõisamajas ekskursiooni tehes saime tutvustada oma projekti ning rääkida sarnaste töökeskuste olulisusest maakonna tasandil ning ka sellest, kui oluline on hakata muutma tööandjate suhtumist erivajadusega tööjõudu.
Norrast oli kokku kolm ettekannet. Partnerid ASVOst tutvustasid konverentsil oma lähenemist puuetega inimeste töötamisele. Lisaks rääkis kohandatud kutseõppe ettevõte OKTAV õppurite oskuste hindamisest enne suundumist tööturule. Sellega seoses saame linkida kohe HAMET testid, mida nüüd juba viib Eestis läbi Astangu Kutserehabilitatsioonikeskus. OKTAVi esindaja Nils Berge rääkis, kui oluline on hinnata erivajadusega õpilase oskusi ja teadmisi vahetult enne tööellu siirdumist. Hindamismetoodika HAMET on tööealiste erivajadusega inimeste kutsesobivuse, võimete ja töökäitumise eelhindamiseks kasutatav spetsiaalne testide kogumik. Tegemist on standardiseeritud testiga, mis koosneb erinevate ülesannete soorituse ning erivajadusega inimese töökäitumise hindamisest. Testimise tulemusena on võimalik anda hinnang, millises vormis ja milliseid tööülesandeid oleks inimene võimeline täitma ning kuidas oleks võimalik tema töövõimet arendada. Oluline oli kuulda Stein Willmani (Norra Puuetega Inimeste Liit) ettekannet puuetega inimeste rahulolu uuringust, mis keskendus töötamist toetavatele teenustele Norras. Uuringust selgus, et kui meie mõttes on Norra kui heaoluühiskond ning puuetega inimeste teenuste mõttes väga arenenud, siis Norras on päris palju inimesi, kes ei ole rahul puuetega inimeste töötamist toetavate teenustega.
Väga oodatud ja enim kommentaare saanud teema oli Sotsiaalministeeriumi ettekanne töövõimereformist. On näha, et inimesed oleksid tahtnud sellel teemal veelgi rohkem küsida ning kaasa rääkida, kuid aeg piiras. Hariduslike erivajadusega noorte võimalustest kutseõppes ning uut seadust tutvustas Liine Maasikas. Päris elust päris maailmas rääkis Mari Siilsalu, kes on Euroopa Iseseisva Elu Võrgustiku koordinaator Eestis. Päeva lõpetas puuetega inimeste ansambel Allikabänd oma kontserdiga.
Teist päeva alustasid Rootsi Ågrenska keskuse pikaajalised koostööpartnerid ning tutvustasid oma tegevusi puuetega inimeste tööle aitamisel ja ka palkamisel. Eesti Töötukassa oli esindatud oma ettekandega, mis rääkis olulisematest muudatustest puuetega inimeste tööteenustes tööreformi jõustumisel. Marianne Kuzemtšenko rääkis oma kogemusest autismispektrihäirega noore täiskasvanu kasvatamisest ja suunamisest kutseõppesse ning sealt edasi tööellu. Päeva võttis kokku äärmiselt positiivne ettekanne Agrenska Fondi esimeselt erivajadusega töötajalt Raido Randverelt, kes rääkis oma teekonnast avatud tööturule.
Tekkinud arutelus keskenduti Norra ja Rootsi näidetele, kes on Eestist puuetega inimeste tööle rakendamisel samme eespool. Norra partnerid andsid konverentsi kuulajatele natuke kindlustunnet, et ehk töövõimereform polegi kõige halvem variant, sest iga muutus toob kaasa ka positiivset. Kõlama jäi mõte, et kui uues seaduses on vigu, mida seal kindlasti on, siis saab hakata keskenduma nende parandamisele. Ka Norras ning Rootsis ei sündinud heaoluühiskond üleöö, vaid selle nimel töötati ning tehti esialgu palju vigu.
Konverentsilt tekkis mitmeid kontakte ning ettepanekuid koostööks. Kõige perspektiivikamad – mõeldes meie eesmärgile kutsuda ellu 3-4 uut tööharjutuskeskuse arendamise algatust – olid Tauno Toompuu idee luua toetatud elamise ja toetatud töötamise keskus Rakverre Kolmainu Koguduse juurde ning Enn Roosi algatus Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskooli juurde luua töökeskus, mille alustamiseks soovib meie teadmisi ja praktilist kogemust.
Täname veelkord kõiki konverentsil esinejaid ja osalejaid. Fotomeenutust konverentsist vaata siit:
Konverentsi pildilink – https://picasaweb.google.com/110750228203757085270/VUFKonverents2014
Konverentsi ettekanded allalaadimiseks:
Konverents_eesti_k_viimane versioon
1B – Ingunn Rogstad – 140605 pres Estland konferanse ir
1C – Nils H Berge – Tartu 1D – Stein Wilmann – Norges Handikapforbund
1G – Mari Siilsalu – ettekanne
Autismispektri häirega noor koolist tööle – kuidas
HEV-õppija võimalused kutsehariduses
Konverents_Kõik annavad oma panuse_06.06.14
Toetatud töötamine_VÜF projekt_Krislin Padjus 5.-6. juuni 2014_ilma fotodeta
töövõime reform juuni 2014 (Tammistu)
Norra ekspert viibis sel korral Eestis kolm nädalat augustikuus. Koos eksperdiga toimus ühine ettevalmistus Tammistu tööharjutuskeskuses toimuvaks Eesti-Norra tööharjutusperioodiks. Norra eksperdi külastuse ajal keskendusime projektipartnerite poolt väljatöötatud infopaketile, tegevustele ühise tööharjutusperioodi ajal ning erinevate Eestis juba tegutsevate tööharjutuskeskuste külastusele, et näidata eksperdile, mida juba tehakse ning kuidas töötavad teised tööharjutuskeskused Eestis.
Eesti-Norra ühine tööharjutus toimus sel suvel augustikuu viimasel nädalal. Tegevused olid jaotatud Tammistu tööharjutuskeskuse ning MTÜ Iseseisva Elu vahel. Norra poolt kaasatud puudega inimesed said valida: kellele meeldisid tegevused aias, pargis ning ehitustegevused, need said osaleda koos Tammistu noortega tööharjutustel ning rohkem siseruumitegevusi käsitöötubades pakkus MTÜ Iseseisev Elu. Tammistu tööharjutuskeskuse noored olid sel korral valmistanud koos juhendajatega ette mitmeid vajalikke tegevusi aias ja pargis, korrastati küün-kontserdisaali. Norrakatega oli sel korral kaasas juhendaja, kes töötab ASVO-s köögis juhendajana. Andsime võimaluse katsetada meie õppekööki ning panna proovile meie puudega noored, kes igapäevaselt köögitöid teevad.
Ühine Eesti-Norra tööharjutusperiood Tammistus augustist 2014:
Eesti Puuetega Inimeste Koja ajakiri “Sinuga” sügise 2014 number, kus kirjutatud Norra-Eesti ühisest tööharjutusperioodist Tammistus – Ajakiri_sygis_2014
Oktoobris 2014 külastasime Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskooli. Suvel toimunud konverentsil „Igaüks annab oma panuse!“ vahetasime kontakte kooli direktori Enn Roosiga ning leppisime kokku, et kui koolis töö jälle algab, teeme külaskäigu Vana-Vigalasse, et tutvuda kooli võimalustega ning olla abiks Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskooli inimestele, kes on nõuks võtnud rajada kooli juurde Tammistu tööharjutuskeskusega sarnane üksus. Külaskäik Vana-Vigalasse toimus 13. oktoobril 2014. Tammistu tööharjutuskeskusest olid külastusele kaasatud eksperdid-spetsialistid, tegevusjuhendajad ning tööharjutusel käivad noored. Saabudes toimus ekskursioon koolimajas, töökodades ning õpilaskodus. Noored tutvusid töödega ning said ise osaleda õppeköögi töös. Samal ajal toimus spetsialistide ja Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskooli inimeste vestlusring ning kogemuste jagamine. Katsetasime, kuidas töötab meie juhtnööride ja infopakett. Saime head tagasisidet ning konstruktiivset kriitikat, mille abil saame paketti täiendada lisainfoga, millest veel soovib üks alustav tööharjutuskeskus teada ning mis meil oli ehk liiga vähest kajastust leidnud. Arutati edasisi koostööperspektiive ning järgmist kohtumist, mis võiks toimuda VÜF-projekti lõpuseminaril. Külastusel ja aruteluringis osales 19 inimest.
Pilte toimunud kohtumiselt:
28. oktoobril 2014.a külastas projekti ekspert Vääna-Viti kodu, mis kuulub AS Hoolekandeteenustele ja asub sarnaselt Tammistu tööharjutuskeskusele vanas mõisahoones. Vääna-Viti kodus pakutakse juba osaliselt täna töötamise võimalust puudega noortele ja täiskasvanutele, kuid kavas on tegevust parendada ja laiendada, milleks võrgustikuprojekti kogemused on olulised. Vääna-Viti kodu filosoofia on sarnane Tammistu tööharjutuskeskuse omale – lähtutakse kliendi individuaalsusest ja isiklikest vajadustest, eripärast. Klient tunneb ennast vajalikuna ning täisväärtusliku ühiskonna liikmena. Vääna-Viti kodus toimuvad käsitööringid, joonistamis- ja maaliring, lauluring. Nagu meiligi Tammistus, on Vääna-Viti kodus õppeköök, kus õppetegevustena valmivad pagari- ja kondiitritooted. Saime palju infot ning ideid-mõtteid, mida ehk veel Tammistus võiks tööharjutustegevustena pakkuda. Ka Vääna-Vitis tutvustasime oma paketti ning saime tagasisidet paketile. Tagasiside juba toimivalt asutuselt on väga oluline, kuna toimiv asutus märkab lisada detaile.
Koostööüritustest võiks veel lisada, et 5. detsembril 2014.a toimus Tartu Kroonuaia Koolis toimetulekuõppega tegelevate haridusasutuste teabepäev, kus projektist ning selle tulemustest ja Tammistu tööharjutuskeskuse teenustest käis rääkimas projektijuht Krislin Padjus.
Väga paljud erivajadusega laste vanemad on infosulus – mida teha edasi, kui noor lõpetab kohustusliku õppe? Oleme mõelnud, et igal kevadel võiks toimuda üks infopäev, kuhu tulevad kokku puuetega inimeste teenuste osutajad, kutsekoolid, kus olemas lihtsustatud õppekava ja lisaks ka näiteks Eesti Töötukassa esindajad. Niimoodi oleks lapsevanematel ja ka noortel endal võimalik saada kompaktselt infot, kuhu edasi suunduda ja millega edasi tegelda, et vältida tegevusetult koju istuma jäämist. Kui mitte eraldi infopäev, siis miks mitte Teeviidaga koostööd teha ja Teeviida raames luua puudega noorele rohkem võimalusi saada infot.
20. veebruaril toimus projekti “Võitle võimekuse nimel” lõpuseminar Rakveres. Ettekanded leitavad siit:
Rehabilitatsiooniprogrammid_ 2015
Tööturuteenused Rakvere 20.02.15
152002 Rakvere SImens presentasjon
VÜF-projekti lõpuseminar_Krislin-Padjus_20.02.2015 Rakveres
Pilte lõpuseminarist – VÜFLõpuseminar
VÜF projekt lõppes 28.02.2015. Projekti lõpparuanne ning tulemused leitavad siin:
VYF lopparuande vorm 2015_Agrenska Fond